پایگاه خبری ایران پرس
اخبار روز و تحلیل خبری
مهمترین اخبار
اسلایدر 1 اسلایدر 2 اسلایدر 3 اسلایدر 4
 تا کنون حدود 40 مرکز درمان سرطان پستان در تهران وجود دارد که با توجه به رشد 25 درصدی از آمار کل زنان ایرانی این مراکز باید در تمامی بیمارستان ها و درمانگاه های سراسر کشور راه اندازی شود.   رضا ضراب بلافاصله پس از بازداشت گفت که بابک زنجانی سرمایه داری که طی سالهای اخیر مطرح شده است، رئیس اوست  مجله جهانی مُد FSHN برای رسمیت دادن به «مدلینگ و فشن» در ایران برای اولین بار بخش ویژه خود را به عکس‌ مُدل‌هایی از داخل ایران اختصاص داده است.   دیگر نمی خواهم فرصت‌ها را از دست بدهم. من هر چند عاشق ایرانم ولی می‌خواهم اینجا {آمریکا} بمانم
مردمى كردن اقتصاد، جزو الزامات اقتصاد مقاومتى است

اسلایدر 1 اسلایدر 2
 الله کرم:‎ ما در روز چهار شنبه به این نتیجه رسیدیم که تنها با انصراف جلیلی ممکن است جریان اصولگرایی بتواند در انتخابات به موفقیت برسد.   کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: به هر اجماعی با محوریت آقای خاتمی تمکین می‌کنم و با عهد خود پایبندم که امیدوارم آقای خاتمی تا ساعاتی دیگر نظر خود را اعلام کند.

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 20 مرداد 1392

به گزارش عصر ایران بر اساس این گزارش در دو ماه گذشته به طور تخمینی روزانه رقمی نزدیک به ۳۰ هزار بشکه نفت منطقه کردستان عراق از طریق بندر امام خمینی ایران روانه بازارهای جهانی شده است.
این دومین مسیر صادراتی نفت کردستان علاوه بر خطوط نفتی است که دولت بغداد بر آن نظارت دارد.

گفته می شود کردستان عراق از طریق تانکرهای نفتی و از طریق ترکیه نیز روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت بدون نظارت دولت بغداد به خارج صادر می کند. رویترز نوشته است این اقدام دولت کردستان عراق نگرانی آمریکا و دولت بغداد را سبب شده است.

آمریکایی ها از این مساله ناخرسند هستند که این همکاری نقض تحریم های مالی و نفتی واشنگتن علیه دولت ایران است و دولت بغداد نیز به شدت نسبت به مراودات نفتی مستقل دولت اقلیم کردستان عراق حساس است.

طبق قانون اساسی عراق دولت اقلیم کردستان بر اساس اصل خودمختاری داخلی به وسیله یک پارلمان و دولت محلی اداره می شود.

در سال های گذشته اختلاف نظر بغداد و اربیل (مرکز دولت اقلیم کردستان عراق) بر سر مالکیت حوزه های نفتی کرکوک یکی از مهم ترین چالش ها میان دولت بغداد و اربیل بوده است.

یک مقام دولت اقلیم کردستان عراق این مساله را که تا کنون نفت این منطقه از طریق ایران به خارج صادر شده باشد را رد کرده اما یک منبع بازرگانی در اقلیم کردستان عراق با تایید صادرات نفت کردستان عراق از طریق ایران می گوید دولت اربیل با این کار در جهت توازن سازی روابط خود با ایران و ترکیه به عنوان دو همسایه قدرتمند خود، عمل می کند.

یک مقام عراقی در بغداد نیز در واکنش به این خبر گفته است که از نظر بغداد تنها راه مشروع و قانونی صادرات نفت از طریق خط لوله رسمی عراق است و دولت بغداد خارج از این چارچوب هر گونه صادرات نفت به هر کشوری از جمله ایران و ترکیه را یک معامله غیر قانونی و قاچاق می داند.

با وجود مخالفت های دولت بغداد کردها می گویند طبق قانون اساسی فدرال عراق، دولت اقلیم کردستان عراق این حق را دارد که منابع نفتی خود را به طور مستقلانه صادر کند؛ اما مقامات بغداد می گویند کردها به انداره کافی سهم از صادرات کلی نفت عراق(به میزان ۳۰ درصد) می گیرند و با وجود چنین شرایطی حق فروش مستقل نفت از منابع داخلی شان را بدون توافق و هماهنگی با دولت بغداد ندارند.
طبقه بندی: اخبار اقتصادی، 
برچسب ها: نفت كردستان،
ارسال توسط حجت الله رضایی
آخرین مطالب
انتخاب سردبیر
برای دیدن روی تصویر آن كلیك كنید
 
پر بیننده‌ترین
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
تابلوی دوستان
پایگاه خبری ایران پرس دکتر حسن عباسی

محک :: موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان - جستجوگر خبری شنیدی

 ملکه حجاب

زمزمه های ظهور متقم

لوگوی ما