پایگاه خبری ایران پرس
اخبار روز و تحلیل خبری
مهمترین اخبار
اسلایدر 1 اسلایدر 2 اسلایدر 3 اسلایدر 4
 تا کنون حدود 40 مرکز درمان سرطان پستان در تهران وجود دارد که با توجه به رشد 25 درصدی از آمار کل زنان ایرانی این مراکز باید در تمامی بیمارستان ها و درمانگاه های سراسر کشور راه اندازی شود.   رضا ضراب بلافاصله پس از بازداشت گفت که بابک زنجانی سرمایه داری که طی سالهای اخیر مطرح شده است، رئیس اوست  مجله جهانی مُد FSHN برای رسمیت دادن به «مدلینگ و فشن» در ایران برای اولین بار بخش ویژه خود را به عکس‌ مُدل‌هایی از داخل ایران اختصاص داده است.   دیگر نمی خواهم فرصت‌ها را از دست بدهم. من هر چند عاشق ایرانم ولی می‌خواهم اینجا {آمریکا} بمانم
مردمى كردن اقتصاد، جزو الزامات اقتصاد مقاومتى است

اسلایدر 1 اسلایدر 2
 الله کرم:‎ ما در روز چهار شنبه به این نتیجه رسیدیم که تنها با انصراف جلیلی ممکن است جریان اصولگرایی بتواند در انتخابات به موفقیت برسد.   کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: به هر اجماعی با محوریت آقای خاتمی تمکین می‌کنم و با عهد خود پایبندم که امیدوارم آقای خاتمی تا ساعاتی دیگر نظر خود را اعلام کند.

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 21 مرداد 1392
به گزارش ایران پرس به نقل از مشرق-سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارش جدیدی از کاهش قیمت جهانی مواد غذایی در سه ماه اخیر خبر داده است. طبق گزارش فائو، متوسط قیمت مواد غذایی در سطح دنیا در ماه جولای برای سومین ماه متوالی کاهش یافته است.

شاخص قیمت مواد غذایی فائو، از محاسبه تغییرات قیمتی ماهانه سبدی از مواد غذایی در سطح بازارهای بین‌الملل به دست می‌آید. این شاخص شامل میانگین نوسان قیمت 5 گروه کالایی و مجموعا 55 مظنه قیمتی است که وزن هر ماده غذایی در محاسبه نهایی بر اساس سهم آن ماده غذایی در کل صادرات گروه کالایی مربوطه به دست می‌آید.

شاخص مواد غذایی فائو چیزی شبیه شاخص تورم است که توسط بانک مرکزی کشورمان محاسبه می‌شود. مقایسه اندازه شاخص در هر ماه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل نشان می‌دهد که روند قیمت مواد غذایی در دوره‌های یک‌ماهه و یک‌ساله در سطح دنیا چگونه بوده است.

بر اساس گزارش جدید فائو، در ماه جولای گذشته (10 تیر تا 9 مرداد) شاخص قیمت مواد غذایی به طور متوسط به 205.9 رسید که 4 واحد (معادل 2 درصد) از شاخص ماه ژوئن امسال کمتر است. شاخص قیمت مواد غذایی در جولای امسال نسبت به جولای سال گذشته نیز 7 واحد (معادل 3.3 درصد) کاهش نشان می‌دهد.

 

این برای سومین ماه متوالی است که شاخص قیمت مواد غذایی در سطح جهان کاهش یافته است. فائو، عامل اصلی کاهش قیمت مواد غذایی در سطح جهان را ارزان شدن قیمت حبوبات، سویا، روغن پالم، شکر، گوشت و مواد لبنی اعلام کرده است.

طبق اعلام فائو، شاخص قیمت گروه کالایی غلات (گندم، جو و ...) که ایران واردکننده عمده آنها است نسبت به جولای سال گذشته 13 درصد کمتر شده است.

با توجه به این که بخش زیادی از نیازهای غذایی کشورمان از جمله گندم و جو از طریق واردات تامین می‌شود، این انتظار می‌رود که کاهش قیمت جهان مواد غذایی به بازار داخل کشورمان هم برسد.

البته از نگاهی دیگر، این اتفاق جهانی را می‌توان توفیق ناخواسته‌ای برای دولت روحانی محسوب کرد چرا که تیم اقتصادی روحانی می‌تواند آثار داخلی کاهش قیمت مواد غذایی در سطح جهانی را به نام ثبت کند.طبقه بندی: اخبار اقتصادی، 
برچسب ها: فائو،
ارسال توسط امیر محبی
آخرین مطالب
انتخاب سردبیر
برای دیدن روی تصویر آن كلیك كنید
 
پر بیننده‌ترین
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
تابلوی دوستان
پایگاه خبری ایران پرس دکتر حسن عباسی

محک :: موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان - جستجوگر خبری شنیدی

 ملکه حجاب

زمزمه های ظهور متقم

لوگوی ما