پایگاه خبری ایران پرس
اخبار روز و تحلیل خبری
مهمترین اخبار
اسلایدر 1 اسلایدر 2 اسلایدر 3 اسلایدر 4
 تا کنون حدود 40 مرکز درمان سرطان پستان در تهران وجود دارد که با توجه به رشد 25 درصدی از آمار کل زنان ایرانی این مراکز باید در تمامی بیمارستان ها و درمانگاه های سراسر کشور راه اندازی شود.   رضا ضراب بلافاصله پس از بازداشت گفت که بابک زنجانی سرمایه داری که طی سالهای اخیر مطرح شده است، رئیس اوست  مجله جهانی مُد FSHN برای رسمیت دادن به «مدلینگ و فشن» در ایران برای اولین بار بخش ویژه خود را به عکس‌ مُدل‌هایی از داخل ایران اختصاص داده است.   دیگر نمی خواهم فرصت‌ها را از دست بدهم. من هر چند عاشق ایرانم ولی می‌خواهم اینجا {آمریکا} بمانم
مردمى كردن اقتصاد، جزو الزامات اقتصاد مقاومتى است

اسلایدر 1 اسلایدر 2
 الله کرم:‎ ما در روز چهار شنبه به این نتیجه رسیدیم که تنها با انصراف جلیلی ممکن است جریان اصولگرایی بتواند در انتخابات به موفقیت برسد.   کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: به هر اجماعی با محوریت آقای خاتمی تمکین می‌کنم و با عهد خود پایبندم که امیدوارم آقای خاتمی تا ساعاتی دیگر نظر خود را اعلام کند.

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 15 دی 1392

بانک زنجانی

پرده اول

 ذهنیت عمده اینست که تحریم ها هیچ تاثیری روی ما نمی گذارند و آنچه هست از سوء مدیریت مسئولین است. مثلا وقتی احمدی نژاد اشاره ای به تاثیرگذاری بخشی ازتحریم ها در اقتصاد کرد با جمله «بی تدبیری خودتان را به گردن تحریم نیندازید» از سوی شاخص ترین افراد قوای مختلف و رسانه ها به وی حمله شد. این ذهنیت عامه در دولت جدید باید شکسته می شد لذا آقای حجاریان کمپین نه به تحریم را طراحی می کند. درخواست می دهد که در فضای داخل به شکل جدی از تاثیرگذاری تحریم ها در اقتصادکشور سخن گفته شود و روشنفکران نسبت به چنین مقوله مهمی سکوت نکنند. حرفهایش تیتر یک رسانه ها می شود. تاجزاده و بخشی از زندانیان سیاسی از آن داخل بیانیه می دهند و از این ایده حمایت می کنند و موج اولیه به راه می افتد ….

پرده دوم

اقتصاد دانان لیبرال وطنی بعنوان جاده صاف کن های حاکمیت یک درصدی های بین المللی به موج ساخته شده لبیک می گویند. آقای غنی نژاد و همفکران شان بیانیه و طومار و یادداشت و مصاحبه ترتیب می دهند و رسما کمپین اعلام موجودیت می کند. مهمترین حرف بیرونی کمپین اینست که ادامه حیات کشور با این تحریم های فلج کننده رسما غیر ممکن است. اگر نقدی به بیرون می شود صرفا از نگاه تجارت جهانی است که مثلا غنی نژاد در یادداشتی می گوید آمریکا با این کار، گردش آزاد سرمایه و قوانین تجارت جهانی را نقض کرده است. اتاق بازرگانی و رسانه های قطب سرمایه داری کشور به شدت پشت سر این ایده قرار می گیرد. البته قدری جلوتر در دوران رئیس جمهور سابق، یکی از مشهور ترین سرمایه داران کشور هشدار بروز قحطی در شش ماه آینده را داده بود و الآن از همفکری بوجود آمده و تئوری شدن هشدار سابق خود و همفکرانش به شدت استقبال می کند.

بانک زنجانی

پرده سوم

در آستانه مذاکرات اگر بتوان خوب برای افکار عمومی جا انداخت که ادامه وضع موجود غیر ممکن است هم می توان کشور را برای دادن امتیازات بزرگتر آماده کرد و هم می توان تمام نگرانی ها برای فشار افکار عمومی بعد از معامله ای نا پایاپای را از بین برد. برخلاف آنچه حجاریان انتظار داشت که بزرگنمایی تحریم ها منحصر به مجموعه ای غیر دولتی بماند و بار گفتمان کردنش در جامعه بر دوش روشنفکران باشد با ذوق زدگی خصوصی های دولتی شده، دولتی ها از خدماتی که این گفتمان در آینده برای رفتارهای شان خواهد داشت مطلع شده اند و کمپین نه به تحریم با حمیات جدی رئیس اتاق بازرگانی و مسئول دفتر رئیس جمهور مواجه می شود. آقای نهاوندیان و روزنامه ایران با یادداشتهایی حمایتی در اختیار بزرگنمایان تحریم قرار می گیرند.

پرده چهارم

برای آنکه افکار عمومی برای سازش و معامله بر سر تحریم ها همراه شود باید کلید واژه هایی ساخت و رونمایی کرد تا مردم با تمام وجود ماجرای برساخته را باور کنند. از آن جمله رونمایی از متنفعانی است که سود مقاومت ملت و فشارهایی که دارد تحمل می کند به جیب آنها می رود و در این بین تنها همین جماعت هستند که خواستار ادامه داشتن تحریم ها برای منافع شخصی خودشان اند. این بحث بصورت مفصل در یکی از یادداشت هایی که آقای نهاوندیان در ارگان رسمی دولت می نویسد تئوریزه می شود و ابعادش مطرح می گردد و در همان یادداشت کلید واژه جدیدی خلق می شود و برای تیتر یادداشت بکار می برد که بعدها به یکی از پرکاربردترین الفاظ رسانه ای تبدیل می شود: کاسبان تحریم

حال دیگر باید ضربه نهایی را به افکار عمومی زد و مذاکرات و رفتار دولت را باهدف کوتاه کردن دست کاسبان تحریم معرفی کرد که همان معترضان مذاکرات هستند. تا برای کاسبان تحریم مصداق معرفی نشود مردم خوب درک نمی کنند و پروپاگاندا شکل نمی گیرد.

بانک زنجانی
پرده پنجم

نیویورک تایمز با انتشار گزارشی از فردی به نام بابک زنجانی پیش قدم می شود که با تیتر “مردی که تحریم ها برایش طلا بود” در رسانه های بسیاری منعکس می شود. رسانه های داخلی لیبرال های وطنی ترتیب گفت و گوهای مفصل با فردی که یک شبه ره صدساله رفته را می دهند و پروژه رسانه ای کلید می خورد و (ب.ز) سابق با نام رسمی بابک زنجانی بر سر زبان ها می افتد. فردی که تا پیش از این به جهت همکاری در دور زدن تحریم ها از دست آقای هاشمی رفسنجانی، احمدی نژاد و روحانی مورد تقدیر قرار گرفته و حتی همکاری هایش با شهردار تهران در وارد کردن تجهیزات پل صدر وی را بر سر زبان ها انداخته بود علی الظاهر قرار است اینبار بعنوان یکی از مصادیق کاسبان تحریم به افکار عمومی معرفی شود.

بابک زنجانی در فهرست تحریم‌های اروپا اینگونه معرفی شده است “بابک زنجانی در حال کمک به نقض مقررات مربوط به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران و در حال فراهم کردن کمک‌های مالی به دولت ایران است. زنجانی یکی از عناصر کلیدی ایران در معاملات نفتی و نقل و انتقال پول‌های نفتی ایران است. زنجانی مالک گروه سورینت در امارات بوده و برخی از شرکت‌های تحت مدیریت وی به عنوان کانالی برای پرداخت نفتی ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند.”

بانک زنجانی
دیوید کوهن، معاون وزارت دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی نیز بعدازآنکه زنجانی در ۱۱ آوریل ۲۰۱۳ در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت گفت: “ما در خنثی کردن تلاش های ایران از طریق بابک زنجانی بیرحمانه اقدام خواهیم کرد.”

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز گفت: “زنجانی و شبکه بین المللی شرکت ها و بانک هایش مسئول اختفای معاملاتی به ارزش میلیاردها دلار هستند که از جانب ایران انجام داده اند. او از شرکت هایی مانند آی اس او در مالزی استفاده کرده تا میلیون ها بشکه نفت ایران را خریداری کند و به بازار عرضه کند. او همچنین از جانب ایران با اتکا به نهادهای مالی خود میلیاردها دلار مبادله ارزی انجام داده است.”

پرده پایانی

فضای افکار عمومی آنقدر آماده شده و تحت تاثیر این بازی کثیف برای بزرگنمایی تحریم ها و جا انداختن کلید واژه کاسبان تحریم قرار گرفته که به شدت انتظار دستگیری میلیارد معروف را می کشد. جمعی از نمایندگان مجلس حتی درخواست دستگیری بابک زنجانی را می دهند و بالاخره همزمان با اخبار داغ متلاشی شدن شبکه مالی ترکیه و بانکی که نقش بسزایی در دور زدن تحریم های ایران داشت آرزوی آمریکایی ها و اتحادیه اروپا در ایران نیز محقق می شود و بابک زنجانی دستگیر می شود و شبکه مالی وی نیز متلاشی می شود. طبق معمول فردی که خود اعلام کرده بروزش در دوره ریاست مرحوم نوربخش در بانک مرکزی و حاصل دوره تکنوکرات هاست و از دست جناح های مختلف مورد تقدیر قرار گرفته بعنوان یکی از مفاسد دولت قبل برای تسویه حساب معرفی می شود و این بازی همچنان ادامه دارد …

حاشیه ضروری: فرد نامبرده در این نوشته مانند بقیه شهروندان کشور اگر متهم است باید در یک دادگاه رسمی به اتهاماتش و قانونی بودن یا نبودن قرار دادهایی که با مسئولین بسته است رسیدگی شود و نباید مورد سوءاستفاده پروپاگاندای رسانه ای قرار بگیرد و قربانی اغراض جریان های سیاسی شود و باید آبرویش حفظ شود. این نوشته صرفا به ابعاد ماجرای بزرگنمایی تحریم و بازی رسانه ای بحث کاسبان تحریم پرداخته و هیچ نسبتی با تطهیر فرد نامبرده ندارد.

محراب علوی
طبقه بندی: سیاسی، 
برچسب ها: آمریکا، اتهام، بابک زنجانی، تحریم، قوه قضائیه، موسی غنی نژاد، نیوریورک تایمز،
ارسال توسط امیر محبی
آخرین مطالب
انتخاب سردبیر
برای دیدن روی تصویر آن كلیك كنید
 
پر بیننده‌ترین
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
تابلوی دوستان
پایگاه خبری ایران پرس دکتر حسن عباسی

محک :: موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان - جستجوگر خبری شنیدی

 ملکه حجاب

زمزمه های ظهور متقم

لوگوی ما